Archive for October, 2014

Prizes at WSOAE Fall Show 2014

October 16, 2014
Buerckholtz_H 9-2014

Best of Show/Jury Prize: Henry Buerckholtz, “Sirens of Gansevoort”

On the first weekend of its Fall 2014 show, The Washington Square Outdoor Art Exhibit honored 23 artists with awards in the categories of fine arts and fine crafts. The awards totaled several thousand dollars.

The judges for fine arts and photography included non-exhibiting artists Roger Rossi and Carole Teller, Jon Harding, curator of the Century Association, and Alexander Katlan, distinguished conservator of oil paintings and art historian. Sculpture and fine crafts were dealt with by our veteran judge, Monona Rossol, principal of ACTSNY (Arts, Crafts and Theater Safety, NY).

Artists and crafts people brought their submissions for prize jurying to the Salmagundi Club at 47 Fifth Avenue on Saturday morning, August 30. They returned on the next day, Sunday, August 31st, to pick up their work and learn if they had won an award.

The roster of the prizewinners for the Fall Show follows. To see images of the prizewinning artwork and crafts, click here.


FINE ARTS

Best of Show/Jury Prize
Henry Buerckholtz, New York City — “Sirens of Gansevoort,” Oil — Prize given by New York University, Office of Government and Community Affairs, Arlene Peralta

Oils, Acrylics, Pastels
First Prize — Susan Grisell, Gaylordsville, CT — “Ice Flows,” Oil — Prize given by Mrs. Natalie M. Ballin as the Samuel & Lawrence Ballin Award

Second Prize — Michelle Golias, New York City — “Amish Farm,” Oil — Prize given by Mrs. Doris P. Radow as the Seymour Radow Memorial Award

Third Prize — Sonia Grineva, New York City — “Winter Landscape,” Oil — Prize given as the Roslyn Gable Luftig Award by her grandchildren: Ella, Lily, Samuel, Rebecca and Ethan

Watercolor Prize
Tim Gaydos, Paterson, NJ — “Going Out” — Prize Given by Ms. Elizabeth Forrest

Mixed Media
First Prize — Giovanni Scalisi, Ridgewood, NY — “Earth Elements,” Plaster on Board, Oil — prize given by Mr. & Mrs. Paul Stockschlaeder as the Stockschlaeder & Radliff Memorial Award

Second Prize — Titane Laurent, Orlando, FL — “Parents,” Charcoal, Acrylic, Pencil, Oil and Pastel — Prize given by the Greenwich Village Chelsea Chamber of Commerce, Ms. Maria Diaz, Director

Graphics
First Prize — Linda Adato, Brooklyn, NY — “Late in the Day,” Monotype — Prize given as the Rose Parsons Memorial Award by Mrs. Doris P. Radow

Second Prize — Steven Walker, Astoria, NY — Astoria, NY — “Silvercup,” Etching and Aquatint — Prize given by Ruth Reininghaus Smith, a long-time WSOAE Exhibitor and first woman president of the Salmagundi Club

Third Prize — David Itchkawich, Portland, ME — “House on Peaks Island, Maine,” Pen and Ink — Prize given by Ms. Elizabeth Forrest

Photography
First Prize — Hue Way He, Jersey City, NJ — “Central Park in Snow Storm” — Prize given as the Dorothy Schiller Bern and Albert E. Schiller Memorial Award by Ms. Marline Schiller

Second Prize — John DiBiase, New York, NY — “Snow” — Prize given from the WSOAE Memorial Fund

Landscape Prize
Steven Klein, Merrick, NY — “Hillside Evening,” Acrylic — Prize given as the Sam Gates Memorial Award by Ms. Thelma Gates

Abstract Art Prize
Daniel Jones, Southold, NY — “Flying Point Impression #1,” Photograph — Prize given by an anonymous donor in memory of Dr. Marcella Frank, a long-time member of the WSOAE Board

Contemporary Art Prize
Nicole Monforti-Hoshi, New Bedford, MA — Strength,” Aluminum Print Reproduction of a cut paper collage — Prize given by The Art Students League of New York, Mr. Ira Goldberg, Director

Sculpture Prize
Paul Musaracchia, Brooklyn, NY — “Handy Man,” Metal — Prize given Ms. Elizabeth Forrest

CRAFTS

Best of Show in  Crafts: Anthony Santella, "Wood Wife Word Wife"

Best of Show in Crafts: Anthony Santella, “Wood Wife Word Wife”

Best of Show in Crafts
Anthony Santella, Teaneck, NJ — “Wood Wife Word Wife,” Wood, Paper Mache — Award given by Mrs. Natalie M. Ballin as the Phil Isenberg Memorial Award and by Jerry’s International Palette Show as a gift certificate

Jewelry
First Prize — Salvatore Sturiale, Queens Village, NY — Untitled — Prize given as the Mollie Lebowitz Memorial Award by Dr. and Mrs. Carl F. Lebowitz

Second Prize — Rakhila Bernikova, Brooklyn, NY — “Bracelet,” Craft Wire, Swarovski Crystals, Pearls, Seagrass — Prize given by Graphic Display Systems, Lebanon, PA, Mr. Robert Tobias, President

Glass/Ceramic
Jean Luc Comperat, New York, NY — “Diaries” — Prize given by Catherine and Douglas Ruby

Wood
Michael Manus, Lynbrook, NY — Multiwood Diagonal Rolling Pin (one piece wood) — Prize given from the WSOAE Memorial Fund

Fiber
Catherine Joseph, Huntington, NY — Patchwork Scarf in Wool and Cashmere — Prize given from the WSOAE Memorial Fund

Mixed Media
Richard Birkett, Otego, NY — “At the Movies,” Wood, Metal, Glass — Prize given from the WSOAE Memorial Fund

Advertisements